20 maja 2013

Ogórkowo-marchewkowa surówka oraz recenzja oleju z awokado BadaPak


Kolejna wersja surówki oraz recenzja oleju z awokado. Czy mi posmakował i czym się wyróżnia wśród pozostałych olejów?

  • 1 duży zielony ogórek ze skórką
  • 2 średnie marchewki
  • garść dowolnych kiełków 
  • 5 rzodkiewek
  • 4 łyżki oleju z awokado Badapak
  • 1 płaska łyżeczka przyprawy do sałatek
Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce (lub robotem), rzodkiewki i ogórek umyć i pokroić na kawałki.  
Wszystkie warzywa wyłożyć do miski, posypać przyprawą do sałatek i polać olejem. 





Ostatnio próbuję coraz to nowych smaków różnych oliw i olejów. Dzięki uprzejmości firmy Badapak otrzymałam do testowania m.in. olej z awokado, prosto z Nowej Zelandii.  
Na początek kilka słów o samym awokado...

"Awokado, to wieczne zielone drzewo, wywodzące się z tropikalnych lasów Meksyku. Jego liście służą do wzbogacania smaku wielu potraw i wywarów oraz do przyrządzania naparu łagodzącego dolegliwości żołądkowe, jednak największym bogactwem tej rośliny są znajdujące wszechstronne zastosowanie kulinarne owoce. Nie tylko wykorzystuje się je także w charakterze warzywa, ale ponadto są źródłem oleju o wyjątkowych właściwościach. 
Owoce, z których produkowany jest ten jeden z najlepszych olejów świata, powoli dojrzewają w słońcu na stokach Nowej Zelandii. Tutejszy mikroklimat i gleba dostarczają wyjątkowych owoców, których w każdej 250-ml butelce oleju znajduje się przynajmniej 12."

Właściwości zdrowotne oleju z awokado extra virgin: 
Delikatnie tłoczony na zimno i nierafinowany olej z awokado extra virgin zachowuje zawarte w owocach przeciwutleniacze, witaminy E, C, A, D, K, PP i B. 
Posiada więcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-9), redukujących poziom złego cholesterolu, niż oliwa z oliwek, a także podobnie działające lecytynę i beta-sitosterol.

Kulinarne zastosowanie oleju z awokado:
Delikatny orzechowy smak i głęboki zielony kolor sprawiają, że olej z awokado świetnie nadaje się do sosów sałatkowych oraz do dekorowania i poprawiania przyswajalności gotowych potraw, na przykład makaronów, pierogów czy pieczonych mięs. Cienką warstwą pokrywa pożywienie i nie pozostawia tłustego posmaku. 
Posiada najwyższą temperaturę rozkładu (255°C) ze wszystkich olejów świata, co czyni go idealnym do smażenia, pieczenia i grillowania. Potrawy wchłaniają mniej oleju z awokado, niż innych.
Cena: 38,89 zł
Pojemność: 250 ml


Opinia: Olej z awokado smakuje trochę inaczej niż oliwa z oliwek i inne oleje tłoczone na zimno, których do tej pory próbowałam. Delikatny w smaku, dobry, a z dodatkiem przypraw i warzyw komponuje się rewelacyjnie.  
Ma zielonkawy kolor, przypominający trochę olej rzepakowy tłoczony na zimno.
Największą jego zaletą jest jego wszechstronność i możliwość używania w bardzo wysokich temperaturach (idealny do pieczenia i marynat na grilla). Również zawartością witamin i zdrowych kwasów tłuszczowych przebija pozostałe oleje tłoczone na zimno.  
Stosowałam go tylko do surówek, gdyż przyznam szczerze, szkoda mi go było używać do smażenia. Jest trochę drogi, ale biorąc pod uwagę jego właściwości, warto go kupić i stosować, chociażby tylko do surówek. Polecam wypróbować.

4 komentarze:

  1. Takie lekkie chrupiące surówki są najlepsze na świecie, mniam! A ja zapraszam do mnie tym razem na gofry nowojorskie :)

    OdpowiedzUsuń

** Dziękuję za odwiedziny i każdy Twój komentarz :).

** Jeśli przygotujesz coś z mojego przepisu, zachęcam do zostawienia komentarza. Jeśli masz zdjęcie, chętnie zamieszczę je w galerii na FB i IG (wyślij e-mail lub wiadomość na FB czy IG).