Książka (a może lepiej pasuje księga czy rozległy podręcznik), posiada ponad 700 stron i ma 4 cm grubości. Po wzięciu jej w dłonie, robi naprawdę niesamowite wrażenie. Wbrew obawom, jest tak sklejona, że bardzo wygodnie się ją rozkłada i czyta (ale raczej nie trzymając jej długo w rękach, bo waży 1,5 kg).
Napisana jest bardzo prostym, przystępnym językiem, bardzo dobrze się ją czyta. Jeśli nie mamy czasu na czytanie całej książki, autor zaleca przeczytanie przynajmniej wprowadzenia i podsumowania, a następnie interesujących nas zagadnień.
Początek książki to rozbudowany na dziesięć stron szczegółowy spis treści.
Pitchford łączy w książce podstawy tradycyjnej medycyny chińskiej z medycyną zachodu. Sporo miejsca poświęca pięciu żywiołom w kuchni, wraz z opisem w jaki sposób i na jakie narządy oddziałują. Przedstawia właściwości pokarmów, wymienia które z nich są rozgrzewające, a które ochładzające oraz kiedy i jak je spożywać.
Książka zawiera wskazówki dotyczące stosowania podstawowych produktów spożywczych, metody łagodnego przejścia z diety opartej na produktach zwierzęcych na dietę, w której przeważającą rolę odgrywają pełnoziarniste zboża i warzywa.
Znajdziemy w niej również informacje dotyczące odżywiania dzieci, odchudzania i głodówek leczniczych, zdrowia kobiet, a także proste metody złagodzenia dietą i ziołami różnych objawów chorobowych, np. zapalenia stawów, cukrzycy, raka, stwardnienia rozsianego czy uzależnienia od używek.
Są także rozdziały na temat odporności, postów i oczyszczania, nadmiaru i niedoborów w organizmie, informacje na temat działania narządów wewnętrznych, opis wszystkich grup produktów żywnościowych, witamin, suplementów itd....
Książka "Odżywianie dla zdrowia" jest godna polecenia wszystkim, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie, zapoznać się z podstawami zdrowego odżywiania, poznać właściwości lecznicze różnorodnych pokarmów (w tym również mięsa, choć autor poleca dietę złożoną z produktów roślinnych). Przyda się również dietetykom i lekarzom.
Książka zawiera opisy poszczególnych produktów oraz ponad 300 ciekawych przepisów kulinarnych, w tym ponad 30 na desery. Kilka przepisów już zaznaczyłam do zrobienia.
Produkty w przepisach są zróżnicowane, w większości łatwo dostępne, choć jest kilka wyjątków (np. wodorosty, seitan, bulgur, miso, tempeh).
Przepisy są rozstrzelone po całej książce, co bardzo utrudnia ich wyszukiwanie. Taki układ wprowadza chaos, w szczególności dla osób, które lubią gotować i z przepisów będą najczęściej korzystać. Według mnie przepisy powinny być zamieszczone w jednym rozdziale.
Na szczęście na końcu książki jest zamieszczony również indeks wszystkich przepisów kulinarnych.
Jeśli szukamy np. przepisu z wykorzystaniem kukurydzy, w indeksie przepisów musimy odnaleźć kukurydzę, a przy pod jej nazwą będą wszystkie przepisy z jej użyciem.
Oprócz tego jest też indeks wszystkich haseł zawartych w książce.
Przejrzenie tylu stron zajęło mi trochę czasu, pomijałam te zagadnienia, które mnie mniej interesowały bądź nie dotyczyły. Z ciekawością za to przeczytałam całą pozostałą część książki. Na pewno będę do niej wracać.
Książka jest dosyć droga, choć z drugiej strony, jeśli kupimy tę książkę, nie musimy już wydawać pieniędzy na żadne inne książki związane z tematem zdrowego odżywiania. Znajdziemy w niej chyba wszystkie odpowiedzi związane z tą dziedziną i na pewno będziemy korzystać z niej nie raz. Gorąco polecam.
Tytuł oryginału: "Healing with Whole Foods: Asian Traditions and Modern Nutrition"
Autor: Paul Pitchford
Cena: 84,90 zł
Liczba stron: 776
Format: 185 x 255
Oprawa: Miękka
Wydanie: III, dodruk (2013)
Dziękuję Wydawnictwu Galaktyka za przekazaną do zrecenzowania książkę.
http://www.galaktyka.com.pl/product,,319.html
Z książki wykorzystałam przepis na:
Szkoda, że mnie nikt tego do recenzji (albo po prostu pod choinkę) nie wyśle. Oj, przydałaby mi się ta lektura, przydała... A portfel na to: niemożliwe!
OdpowiedzUsuńTak jak napisałam wyżej, jeśli ma się wydać pieniądze tylko na jedną książkę o zdrowiu, polecam właśnie tę pozycję. To dobrze wydane pieniądze.
Usuń