Robiłam już ciasta z fasoli czy ciecierzycy, a tym razem zrobiłam mix obydwu tych ciast. Ciasto wyszło miękkie i lekko wilgotne, a najważniejsze - robi się je ekspresowo. Ciasto nie smakuje jak tradycyjne, pieczone na mące, ale na pewno można je jeść bez wyrzutów sumienia. Ciasto jest dobre, choć osobiście bardziej smakowała mi w wersji z samej ciecierzycy z kakao.
Jeśli używacie sklepowej jarzynki (przyprawy uniwersalnej/ vegety) - koniecznie sprawdźcie jej skład, a później ją wyrzućcie ;). Jeśli chcecie użyć czegoś zdrowszego zamiast niej, polecam domową wersję przyprawy, która zawiera same naturalne składniki.
Czasem wspominałam, że mój blender nie daje sobie rady z różnymi
produktami (np. z hummusem, a w koktajlach były mocno wyczuwane cząsteczki niektórych owoców, warzyw czy uprzednio namoczonych migdałów. Po zepsuciu starego blendera, długo szukałam takiego, który spełniałby moje wymagania oraz działał sprawniej.
Proziaki to chlebki z mąki pszennej lub
pszenno-żytniej z dodatkiem sody oczyszczonej (prozy), pieczone w piekarniku lub na patelni. Piekłam je ostatnio, gdy
w weekendowy poranek zabrakło w domu pieczywa. Dobrze smakują z masłem czosnkowym. Można podawać je również na słodko (wówczas do ciasta dodać trochę cukru). Przepis z książki "Kuchnia Doliny Strugu".
Sycący i oczyszczający koktajl owocowy, idealny na II śniadanie. Przyjemny, lekko kwaskowy w smaku. Jeśli lubicie słodkie koktajle, można dodać np. kawałek banana.
Placki z cukinii uwielbiam pod każdą postacią (robiłam tradycyjne, z ziemniakami, mięsem). Tym razem eksperymentalnie zrobiłam z dodatkiem kaszy kuskus. Jak się okazało, to doskonałe połączenie - rodzinie bardzo smakowały. A Wy, z jakimi dodatkami najbardziej lubicie placuszki z cukinii?
Babka z mąki razowej 2000 - wydawałoby się, że nie może wyjść dobra z takiej mąki, a jednak udało się i do zdjęcia został mi już tyko kawałek ;). Ciasto wychodzi pyszne, domownicy nie zgadli, że jedzą ciasto z mąki razowej. Niestety zawiera sporo tłuszczu, więc jeśli będziecie robić z mniejszą ilością tłuszczu, dajcie znać jakich proporcji użyliście i czy wówczas babka wychodzi smaczna. Przepis od mojej sąsiadki.
Szarlotka, którą robi się szybko i łatwo. Pamiętam ją jeszcze z czasów dzieciństwa (przepis z zeszytu mamy). Ciasto wychodzi lekko słodkie (jeśli lubicie bardziej słodkie można dać więcej cukru). Aby szarlotka była mniej kaloryczna, można dodać mniej tłuszczu, a więcej serka homogenizowanego. Ciasto można wyrobić ręcznie, ale można też uprościć sobie pracę i wyrobić robotem kuchennym z hakami ;).
Klopsiki/ pulpeciki/ kuleczki mięsne - to jedno z ulubionych dań mojego dziecka (i sądzę, że innych również ;) ). To pomysł na smaczny i sycący obiad w stylu włoskim. Jeśli robimy go dla dzieci, pomijamy chili.
Całkowicie improwizowane ciasto, idealne do zrobienia w gorący dzień, gdy nie chcemy włączać piekarnika. Ma dużo kalorii, ale zapewniam - jest pyszne! To hit na każdej imprezie. Znika ekspresowo.
Zapraszam Was do kolejnego konkursu :). Tym razem nagrody przewidziane są dla 5 osób. Możecie wygrać bony na aromatyczne zakupy w sklepie z przyprawami Evita.
Bardzo smaczne, domowy napój roślinny. Użyłam gotowych mielonych migdałów. Mleko
przygotowałam przy pomocy urządzenia Chufamix, ale oczywiście można
przygotować je standardowo, przy użyciu blendera i sitka. Można pominąć płatki owsiane i zrobić mleko tylko z migdałów (wówczas używamy chłodnej wody).
Bardzo lubię curry. Tym razem proponuję Wam nietypowe połączenie składników. Całość fajnie się komponuje. Inspiracja z książki "Kuchnia indyjska", połączyłam dwa różne przepisy i wykorzystałam składniki, jakie znalazłam w lodówce ;). Wyszło pyszne, letnie danie z kalafiorem. Zachęcam do przygotowania.
Domowy cukier waniliowy robię sama od dawna, a dopiero teraz zorientowałam się, że jeszcze nie ma przepisu na blogu ;). Jego przygotowanie nie wymaga wysiłku, za to zawiera prawdziwą wanilię.
Wanilina, znajdująca się w cukrze wanilinowym ze sklepu, otrzymywana jest syntetycznie. U osób wrażliwych może wywołać podrażnienia skóry, egzemę, zmiany pigmentacji i kontaktowe zapalenie skóry.
Sól sezamowa to doskonałe źródło wapnia, żelaza, witamin A i B. Gomasio można dodawać do wielu potraw (sałatek, warzyw, dań obiadowych, itp.). Przepis z książki "Odżywianie dla zdrowia".