20 marca 2016

"Smakowita Ella" E. Woodward - recenzja książki

Na rynku całkiem niedawno pojawiła się pozycja kulinarna, na którą warto zwrócić uwagę. To książka "Smakowita Ella" autorstwa Elli Woodward.
W dosyć obszernym wstępie autorka opisuje swoją historię. Od zawsze była uzależniona od słodkiego. Choroba skłoniła ją do zmiany sposobu odżywiania. Dzięki tej zmianie, wyleczyła się z ciężkiej choroby, a przy okazji znalazła swoją życiową pasję: gotowanie i prowadzenie bloga kulinarnego.

Autorka nie propaguje liczenia kalorii, ale wartości odżywczych produktów. 


Książka podzielona jest na tematyczne rozdziały: produkty zbożowe, orzechy i nasiona, rośliny strączkowe, warzywa, owoce, smoothie i soki. 
Każdy rozdział wygląda podobnie: na kolorowej stronie spis zawartych w danym rozdziale przepisów.

W książce znajdziemy ponad 100 zdrowych i sprawdzonych przepisów.
Muszę przyznać, że niezbyt często zdarza mi się trafić na książkę kulinarną, która niemal w 100% trafia w moje upodobania smakowe. Autorka lubi podobne produkty spożywcze do mnie (płatki owsiane, kasza gryczana, brązowy ryż, quinoa, migdały, chia, daktyle, soczewica). Wiele przepisów z książki jest w stylu podobnym do tych, które kiedyś zamieściłam na blogu lub w sposobie wykonania, który lubię. Pojawiło się też trochę nowości, których jeszcze nie robiłam, ale chętnie wypróbuję (np. gnocchi, risotto z dynią, placki z batatami, lasagne z warzywami, itd.). 


Przepisy są naturalne, roślinne, bezglutenowe. Większość produktów jest w miarę łatwych do kupienia w sklepach osiedlowych (fasole, strączki, orzechy, migdały, warzywa i owoce), a część, rzadziej spotykanych i droższych (np. fenikuł, baobab, jagody acai, goji, maca, bataty, orzechy brazylijskie, piniowe) - w dobrych sklepach ze zdrową żywnością lub w internecie.

Autorka zamieszcza też przykładowe menu na różne okazje oraz porady dotyczące sprzętu kuchennego i sklepów. Odpowiada też na kilkanaście pytań dotyczących zmiany odżywiania.

Książka jest pięknie wydana, w grubej oprawie, z pięknymi zdjęciami zrobionymi przez profesjonalnego fotografa (plus kilkanaście zdjęć autorki). Warto ją mieć w swojej biblioteczce. 

Do 31 marca, wpisując kod rabatowy ZASMAKUJ na stronie Wydawnictwa - można kupić książkę 35% taniej.

Oprawa: twarda
Liczba stron: 256
Wydawnictwo: Znak literanova
Cena: 49,90 zł

Dziękuję Wydawnictwu Znak literanova za przekazanie książki do recenzji.

1 komentarz:

** Dziękuję za odwiedziny i każdy Twój komentarz :).

** Jeśli przygotujesz coś z mojego przepisu, zachęcam do zostawienia komentarza. Jeśli masz zdjęcie, chętnie zamieszczę je w galerii na FB i IG (wyślij e-mail lub wiadomość na FB czy IG).