14 grudnia 2018

Jak wybrać odpowiedni ekspres do kawy? Test Philips 5000 LatteGo EP5335

Ekspres do kawy Philips 5000 LatteGo EP5335 - opinia
Jak wybrać odpowiedni ekspres do kawy?

 

Do tej pory używałam 3 rożnych ekspresów do kawy z funkcją spieniania mleka, z różnych firm (plus znam dobrze jeszcze 2 inne ekspresy u znajomych).
Każdy z ekspresów miał w sobie coś, co mi osobiście w małym stopniu nie odpowiadało, ale oczywiście w większości przeważały zalety.
Każdemu będzie pasowało zapewne co innego, jak również będą przeszkadzały inne rzeczy. Wszystko to sprawa indywidualna. 

Przed zakupem zadajcie sobie kilka pytań odnośnie ekspresu:
 • Zastanówcie się jakim budżetem dysponujecie - tańsze są przelewowe i kolbowe (choć dobry kolbowy może kosztować nawet 5-9 tys.), droższe są automatyczne i kolbowe lepszej jakości.
 • Jaki rodzaj ekspresu wybieracie, ze względu na czas wykonywanej kawy - automatyczny (kawa po wciśnięciu 1 przycisku) czy kolbowy - czy będzie się Wam chciało mielić za każdym razem kawę, odpowiednio ubijać? (choć tu smak kawy będzie na pewno lepszy, to na spotkaniach towarzyskich parząc kawę dla kilku osób spędzisz więcej czasu przy kolbie)
 • Jaką kawę i jakiej wielkości najczęściej pijecie? (tylko czarną/ z mlekiem/ czy również z napojami roślinnymi?) 
 • Czy macie dużo miejsca na blacie? 
 • Czy macie często gości? (czy jest system parzenia 2 kaw jednocześnie?) 
 • Czy często będzie pita pianka mleczna? (czy jest do niej dedykowany przycisk?)
 • Czy zmieści się szklanka do latte? 
 • Czy pojemnik na wodę jest duży oraz gdzie jest usytuowany? (czy będzie wygodnie go wyjmować lub dolewać wodę?)
 • Czy jest pojemnik na kawę mieloną? (przydaje się np. do kawy mielonej bezkofeinowej)
 • A może lubicie testować różne rodzaje kaw? (czy są dwa oddzielne pojemniki na 2 różne kawy ziarniste?)
 • Jaki system mleczny wybierzecie? (pojemnik, rurkę, końcówkę spieniacza, system LatteGo ->rozważ wady i zalety każdego systemu, bo będziesz go używać każdego dnia)
 • Jak duży jest pojemnik na wodę i z której strony ekspresu się znajduje? (czy będzie on łatwo dostępny do uzupełnienia w ekspresie ustawionym w wybranym miejscu kuchni).
 • Jaki jest system płukania (po każdej kawie, czy tylko przy włączeniu/wyłączeniu, a może tylko na nasze żądanie?)
 • Czy ekspres posiada wyjmowaną jednostkę zaparzającą?
 • Z jakich materiałów i czy jest solidnie wykonany? (np. czy ma pełne dno)
 • Czy ekspres będzie działał również bez konieczności użycia filtra? (jeśli macie w domu system zmiękczania wody) 
 • Jakie są koszy roczne/miesięczne utrzymania ekspresu (czyszczenie, odkamienianie, serwis) - w niektórych ekspresach bez wyjmowanego zaparzacza, przeglądy powinny być robione systematycznie.
 • Czy można stosować tańsze, ale tak samo działające zamienniki innych firm (przeczytałam gdzieś, że np. w ekspresach Jura należy używać wyłącznie dedykowanych środków czystości, a tymi z innych firm, ekspres nie przeprowadzi procesu czyszczenia/odkamieniania) - skomentujcie, jeśli się mylę.

 • Nigdy nie kupiłabym ekspresu w ciemno przez internet, wydając 2-3 tysiące złotych, bez dokładnego sprawdzenia jak działa i jak wygląda "na żywo".
 • Zachęcam Was, aby przed zakupem zajrzeć do różnych sklepów ze sprzętem AGD i zapytać o możliwość sprawdzenia obsługi menu wybranego ekspresu (po podłączeniu go do prądu) i zobaczyć czy wszystko Wam odpowiada. 

 • Warto też przeczytać fora internetowe dedykowane ekspresom, czy zadzwonić do serwisu i zapytać o awaryjność danego modelu, o koszt części. 
 • A najlepiej obejrzeć różne ekspresy u znajomych, wypić kawę, przy okazji wysłuchując ich rad ;).


Dajcie znać, czy opinia o ekspresie oraz poniższe porady dotyczące wyboru ekspresu były dla Was przydatne? Na jakie rozwiązania ostatecznie postawiliście w swoich domach?

 

-----------------------------------------

 

Przez miesiąc miałam możliwość testowania ekspresu do kawy Philips 5000 LatteGo. 
Brałam udział w projekcie testowym, w którym kilkudziesięciu testerów miało przetestować i ocenić ekspres, a kilku miało go otrzymać na stałe. 

Postaram się poniżej, w rzetelny sposób ocenić jego działanie (niestety w podobnych akcjach testerskich, wszyscy piszą tylko o zaletach). A jak wiecie - na blogu zamieszczam rzetelne informacje i moje odczucia na temat testowanych produktów (w tym również te mniej ciekawe, jeśli takie zauważam).Ekspres do kawy Philips 5000 LatteGo EP5335 - moja opinia

(po miesiącu intensywnego użytkowania)

W zestawie z ekspresem otrzymujemy filtr Aqua Clean, podstawkę do espresso, pasek do pomiaru twardości wody, łyżeczkę do mielonej kawy, szczoteczkę i smar do jednostki zaparzającej.
Ekspres do kawy Philips 5000 LatteGo EP5335Już sama nazwa ekspresu wskazuje (LatteGo), jest to ekspres, który najbardziej przyda się do robienia kaw mlecznych. Tak więc osoby, które piją głównie latte oraz cappuccino, powinny szczególnie zwrócić na niego uwagę. 

Na chwilę obecną znalazłam wiele plusów i kilka minusów (jak w każdym zresztą ekspresie, który miałam możliwość użytkować do tej pory).

 

Zacznę od plusów:


+ Ekspres ma ciekawy wygląd, jest wąski (szer. 22 cm) i zmieści się do małej kuchni.

+ Należy do raczej cichszych ekspresów (podczas mielenia kawy), choć podczas robienia mlecznej piany jest głośny (podobnie do innych ekspresów).

+ Dozownik na mleko czyści się ekspresowo: rozłączamy czarną część od przezroczystej, myjemy pod bieżącą wodą i to wszystko. Nie ma żadnych dodatkowych rurek, czy trudno dostępnych do umycia części. Można go również myć w zmywarce.

Ekspres do kawy Philips 5000 LatteGo EP5335 - dozownik na mleko
 
 + Przygotowane napoje są gorące (możliwość wyboru spośród 3 stopni temperatury).

+ Ekspres parzy dobrą kawę (pamiętajmy, że warto kupować dobrej jakości kawę, a nie najtańszą ;)).

+ Osobny wlot na kawę mieloną (fajna opcja dla osób, które chcą pić kawę bezkofeinową).

+ +Personalizacja pojemności kawy i mleka danego napoju (ustawiamy tylko raz, na początku i ekspres później pamięta nasz wybór). 

+ Moc kawy można ustawić w skali 1-5.

+ Pod wylotem kawy, zmieści się wysoka szklanka do latte (14,5 cm).

+ Ładna pianka, dobrze spienione mleko.

+ Oprócz podstawowych napoi przypisanych do przycisków (espresso, caffe, cappuccino, latte macchiato, kawa mielona/moc kawy), ekspres posiada też funkcje, które są dostępne poprzez wybranie ich po wejściu w menu (cafe au lait, americano, hot water, milk froth).

+ Można zaparzać dwie kawy za jednym razem (jeśli macie często gości, przygotowanie kilku różnych kaw to żaden problem - jest to znacząca przewaga nad ekspresem kolbowym).

+ +Wyjmowana jednostka zaparzająca, która tak naprawdę powinna być w każdym ekspresie (ale niestety nie spotyka się jej we wszystkich modelach).

+ +Dobry dla rodziny, w której wszyscy piją taki sam rodzaj mleka (gdy zostanie resztka mleka w pojemniku, można go włożyć do lodówki).

+ Wygodny i prosty w użyciu. Kawa z mlekiem za jednym naciśnięciem.

+ Wymienny filtr do wody (zmieniany po 625 kawach), dzięki któremu można wlać wodę prosto z kranu.

+ Duży, 1,8 l.wyjmowany pojemnik na wodę (po zamontowaniu filtra mieszczący 1,5 l. wody).+ +Ceramiczny młynek z 5 opcjami wyboru grubości mielenia kawy.

+- Cena to średnia półka cenowa: 2599 zł. Jeśli budżet nie pozwala na jego zakup, są inne, tańsze modele ekspresów automatycznych z podobnymi lub odmiennymi rozwiązaniami (choć oczywiście są na rynku też o wiele droższe).Minusy to są moje subiektywne wrażenia, natomiast nie dla wszystkich mogą być one istotne: 

- Wszelkie ustawienia ekspresu obsługuje się z obydwu stron ekspresu na zmianę (przyciskiem z prawej strony wyświetlacza wybiera się główne menu, a przyciskiem z lewej strony akceptuje, bądź wychodzi z menu).
Philips 5000 LatteGo EP5335

 - Aby zrobić mleczną piankę, trzeba nacisnąć w sumie aż 6 razy przyciskami, na zmianę z prawej i z lewej strony (jeśli masz dzieci, pamiętaj, że funkcji tej będziesz używać bardzo często ;) ). Dla wielbicieli pianki mlecznej, temat do przemyślenia (są ekspresy, gdzie do tego służy 1 dedykowany przycisk).

- Cappuccino zaprogramować można max. na 100 ml mleka + pojemność kawy, a latte na 200ml mleka + kawa.
 
- Jeśli jedna osoba w domu używa mleka zwykłego, a druga tylko napoi roślinnych lub mleka bez laktozy, wówczas trzeba wlać z wyczuciem mleko do pojemnika (mniej więcej porcję dla siebie), aby po zrobionej kawie nie zostało go za dużo. Po przygotowaniu kawy, pojemnik na mleko trzeba umyć, aby był gotowy dla drugiej osoby. (W tym przypadku widzę przewagę ekspresów z rurką, którą wkłada się do pudełka z mlekiem, po kawie mleko chowa do lodówki, a rurka jest automatycznie myta gorącą wodą z ekspresu.)

- Nie da się używać ekspresu bez filtra do wody (cena to ok. 74 zł/ok. 3m-ce). Nawet jeśli mamy w domu system zmiękczania wody (woda miękka), niestety nie możemy wówczas zaoszczędzić na kosztach eksploatacji. 

- Brak ostrzeżenia o kończącej się wodzie (może się zdarzyć, że proces parzenia kawy zakończy się na niepełnej filiżance naparu).

- Ekspres nie posiada pełnego dna. Zawsze, podczas opróżniania tacki ociekowej, pod ekspresem (na blacie) zbiera się nieduża plama wody. Trzeba niestety za każdym razem włożyć do środka ręcznik papierowy i ją wytrzeć.

Ekspres do kawy Philips 5000 LatteGo EP5335 - tacka ociekowa
Woda ta wypływa przez otwór z płytki, która znajduje się pod zaparzaczem (zdj. poniżej), a nad tacką ociekową. Dopóki tacka ociekowa jest włożona, nie ma tego problemu.- Po przygotowaniu kilku kaw pod rząd, z boku ekspresu można zauważyć skraplającą się parę, ale nie ma to absolutnie wpływu na działanie ekspresu (najlepiej ustawić go na blacie w pewnej odległości od mebli).
- Po miesiącu widać mini rysy na metalowej tacce ociekowej (otrzymałam ekspres po kimś, kto już testował go przede mną przez miesiąc). Ale tak się będzie prawdopodobnie działo w przypadku metalowej tacki w każdym innym ekspresie.Dane techniczne:

-15 barów (znajdziemy na rynku mocniejsze ekspresy, z 19 barami, choć ta liczba nie jest aż tak ważna)

 

 

 

 

Ogólnie, ekspres Philips 5000 LatteGo parzy dobrą kawę i ma odpowiedni stosunek jakości do ceny.
Innowacyjny system spieniania i prostota w utrzymaniu jego czystości, parzenie dwóch kaw jednocześnie, duży pojemnik na wodę oraz wyjmowana jednostka zaparzająca to niewątpliwie zalety, które warto wziąć pod uwagę szukając automatycznego ekspresu z systemem spieniania. Jeśli nie przeszkadzają Wam wady, o których wspomniałam, możne warto się nad nim zastanowić?

A może macie jeszcze jakieś inne pytania dotyczące tego ekspresu? Piszcie w komentarzu.
Jeśli macie ten ekspres już przez dłuższy czas - jak wam się sprawuje? Macie podobne spostrzeżenia, może coś jeszcze chcielibyście od siebie dodać?
 
Bądź na bieżąco, dołącz do obserwujących: Photobucket Photobucket Photobucket

29 komentarzy:

 1. Dziękuję za tak dokładną i rzetelną recenzję, super wszystko przedstawione.
  Powoli rozglądam się za jakimś ekspresem dla siebie. Na pewno zwrócę na niego uwagę w sklepie i sprawdzę na żywo, czy będzie mi odpowiadał. Pozdrawiam, Maria.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Mario, staram się, żeby zawsze dokładnie wszystko opisać. Sama lubię czytać podobne recenzje, gdy szukam dla siebie jakiegoś sprzętu ;). Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Kawa taka bez szału, ten innowacyjny system czyszczenia też nie jest jakiś innowacyjny, bo wiem że w delonghi to zajmuje podobnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet w najlepszym ekspresie, kiepska kawa nie będzie dobrze smakować ;).

   Usuń
 3. Próbowałem z kilku i jak dla mnie deLonghi rządzi, dobra, aromatyczna kawa, a do tego rzeczywiście szybkie i łatwe czyszczenie

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaki jest system płukania w tym ekspresie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy włączaniu i wyłączaniu ekspresu niewielka ilość wody przepływa przez dozownik kawy. Na żądanie (wybierając z menu) można przepłukać wylot dozownika na mleko.

   Usuń
 5. Zastanawiałam się nad zakupem, ale beznadzieja z tym obowiązkowym filtrem :(. Mam właśnie zmiękczacz w domu i nie mam zamiaru płacić dodatkowo za filtry, skoro mogę używać wody miękkiej z kranu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie prawda że ekspres nie działa bez filtra. Jest funkcja w której można wyłączyć filtr i nie trzeba kupować nowego

   Usuń
  2. W tym modelu EP5335 nie ma opcji wyboru bez filtra.
   Być może masz inny model lattego (w innym wykończeniu i z innymi funkcjami).

   Usuń
  3. Mam EP5330 i tam jest taka opcja w menu. Można wyłączyć filtr.

   Usuń
  4. Anonimowy, recenzja dotyczy modelu EP5335, nie EP5330.
   W opisywanym przeze mnie modelu nie ma opcji wyłączenia filtra.

   Usuń
 6. Świetna recenzja. Dziękuję za podpowiedzi, na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu. Właśnie stoję przed wyborem... mam mętlik w głowie, ale wpis trochę mi rozjaśnił ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Joanno, cieszę się, że trochę pomogłam ;). Mam nadzieję, że dokonasz właściwego wyboru i będziesz zadowolona :).

   Usuń
 7. Świetny wpis! W internecie jest masę cukierkowych opinii na temat tego ekspresu, a ja chciałam poznać rzetelną opinie i nareszcie na taką natrafiłam! wielkie dzięki! Twój wpis bardzo mi pomógł w podjęciu właściwej decyzji!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację zwrotną:). Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc! Ważne są dla mnie dokładne opinie, które pokażą wszystkie plusy i minusy - nawet kosztem nie otrzymania później produktu na własność ;) (bo taka tym razem była stawka w tej akcji).
   Każda recenzja napisana u mnie na blogu jest w podobnym stylu, opisuję WSZYSTKO, co mi się osobiście podoba i nie podoba (sama zresztą bardzo lubię podobne opinie czytać). A decyzję każdy i tak później podejmie sam.

   Przyznaję, większość blogerów nie chce pisać o wadach, jeśli bierze udział w konkursie i ma szansę później otrzymać produkt :) ).
   Wiem, że szczerość popłaca i jeśli ktoś przeczyta u mnie jakąkolwiek recenzję, będzie wiedział, że zawarłam w niej szczerze wszystko (a nie tylko słodziłam) - nawet, jeśli kiedyś jakiś produkt uda mi się wygrać w podobnym konkursie.

   Usuń
 8. Czy zauważyłaś by tacka na wodę zapelniała się za szybko? Kilka razy dziennie trzeba ją oprozniac..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tacka zapełniała się raczej standardowo, podobnie jak w ekspresach, które mają system mleczny i przepłukiwanie wlewu wodą. Dla mnie to akurat nie jest największy minus. Przy ekspresach, które nie mają płukań wodą (tylko na żądanie) wówczas tacka opróżniana będzie rzadziej.

   Usuń
  2. Witam.Super blog :)
   Właśnie zakupiłam taki ekspres do kawy.
   Również jestem zaskoczona tym że po zrobieniu zaledwie dwóch late 1/4 tacki była zapełniona wodą oraz ubrudzona mielona kawą.
   Czy to normalne czy raczej powinnam reklamować sprzęt.
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Unknown- dziekuję :).
   Nie zaglądałam po zrobieniu 2 latte do tacki. Zobacz po ilu kawach będzie pełna. Miałam kiedyś ekspres, który nie przepłukiwał automatycznie, ani przy włączaniu czy wyłączaniu (tylko na żądanie) i wówczas naprawdę rzadko tacka była do opróżnienia.
   Obecnie ekspresy w większości przepłukują na początku i na koniec, więc tacka szybciej się zapełnia.
   Dla mnie nie jest to zbyt uciążliwe, wolę, żeby system był częściej przepłukany niż rzadziej ;). Mój obecny ekspres (ma odpinaną rurkę do mleka i żadnego dodatkowego pojemnika na mleko) również dosyć szybko zapełnia wodą tackę i na jej dnie osiada trochę fusów kawy, więc nie masz czym się przejmować.

   Usuń
 9. Witam serdecznie,
  użytkuję ekspres od dwóch dni i pierwsza rzecz, która mnie niepokoi to wydobywająca się para z boku oraz spod pokrywy na kawę. Wygląda jakby się coś paliło. Podobno ten typ tak ma, nie mnie jednak znalazłem wpis gdzie któs odesłał ekspres do serwisu i została wymieniona jakaś uszczelka w jednostce zaparzania. Czy w Twoim testowym modelu też tak było? Druga sprawa to personalizacja kawy. O ile modyfikacja kaw dostępnych na przyciskach szybkiego wyboru jest łatwa i szybka to jak zaprogramować kawy, które są dostępne w menu drinks? Nie ma tam przecie przycisku, który trzeba przytrzymać aby ekspres przeszedł w funkcję programowanaia.
  Trzecia rzecz która jest dziwna to ilość robionej kawy przez ekspres. Kto to zaprogramował, aby nalewała połowę kubka. Nawet po zaprogramowaniu maksymalnej ilości ciężko zapełnić kawą kybek 250 ml. Trzeba chyba na 2 razy robić czy jak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, na 3 zdjęciu od końca, jest widoczna skraplająca się para (z boku i z pokrywki pojemnika na kawę sypaną. Nic z tym nie robiłam, bo ekspres był miesiąc u mnie i chyba tak już w nim jest.
   Jeśli ekspres jest na gwarancji, możesz zadzwonić do serwisu i zgłosić problem, myślę, że bez problemu naprawią, jeśli mieli już takie zgłoszenia i jest to spowodowane złą uszczelką.
   Americano, czy innych kawy w menu drinks nie programowałam. Spróbuj robiąc dany napój zatrzymać (tak, jak się programuje normalne kawy), go gdy jest już odpowiednia ilość. Sprawdź czy następny napój będzie miał też taką samą pojemność. Jeśli nie, zadzwoń do BOK Philipsa, powinni pomóc.
   Pojemności maksymalne są rzeczywiście średnie. Nie warto parzyć dwóch kaw, żeby był kubek, bo to dodatkowa porcja kofeiny. Można dolać gorącej wody, jeśli lubi się "lurki" lub pić w mniejszym kubku i nauczyć się pić mocniejsze w smaku kawy ;)

   Usuń
 10. Niestety nie mam przekonania do karafki. Z doświadczenia wiem, że jak gumki i plastik przejdzie zapachem zaschniętego mleka to już się tego zapachu nie pozbędziecie. Zdecydowanie lepsze są rozwiązania z wężykiem podłączanym do systemu mlecznego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, zgadzam się. Miałam poprzedni z karafką i to była masakra, część mleka w karafce, która zostaje wkładałam do lodówki, gdzie stała już reszta mleka kartonie (bez sensu 2 pojemniki zajmowały miejsce w lodowce.
   Córka pije roślinne mleko, ja zwykłe. Tu już pojawił się podwójny problem, bo pojemnik musiałyśmy myć po użyciu.
   Ekspres sprzedałam i kupiłam na wężyk.
   Jak macie kupować ekspres - to albo bez spieniacza, tylko dokupcie taki mały spieniacz z Ikea na baterię za kilka zł albo kupcie ekspres z rurką (po każdym użyciu ekspres sam przemywa gorącą wodą rurkę, zero problemu).

   Usuń
 11. Dziękuje bardzo za testy, myślę że temat jak najbardziej wyjaśniony na "+"

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie moge nigdzie znalezc informacji jakie sa standardowe, domysnie zapisane w ekspresie pojemnosci poszczegolnych kaw, czy ktos moglby podzielic sie taka wiedza, z gory dziekuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym modelu nie pamiętam, ale to zależy od firmy. Spotkałam się z takimi: espresso 40ml, cafe crema 130ml, duża kawa 180ml.
   Generalnie im większa pojemność kawy, tym więcej niekorzystnych aromatów dostaje się do niej i ma gorszy smak. Ale oczywiście wszystko to rzecz upodobań i trzeba dopasować razem moc+pojemność, metodą prób i błędów. Na pewno nie polecam ustawiać w ekspresie pojemności kawy do posiadanego kubka.

   Usuń

** Dziękuję za odwiedziny i każdy Twój komentarz :).

** Jeśli przygotujesz coś z mojego przepisu, zachęcam do zostawienia komentarza. Jeśli masz zdjęcie, chętnie zamieszczę je w galerii na FB i IG (wyślij e-mail lub wiadomość na FB czy IG).