17 października 2013

"Odżywianie dla zdrowia" P. Pitchford - recenzja książki

"Książka Paula Pitchford'a  »Odżywianie dla zdrowia«, to prawdziwe kompendium wiedzy o zdrowym odżywianiu, łączące w sobie wschodnie tradycji leczniczych z podejściem współczesnej zachodniej dietetyki."


Książka (a może lepiej pasuje księga czy rozległy podręcznik), posiada ponad 700 stron i ma 4 cm grubości. Po wzięciu jej w dłonie, robi naprawdę niesamowite wrażenie. Wbrew obawom, jest tak sklejona, że bardzo wygodnie się ją rozkłada i czyta (ale raczej nie trzymając jej długo w rękach, bo waży 1,5 kg). 

Napisana jest bardzo prostym, przystępnym językiem, bardzo dobrze się ją czyta. Jeśli nie mamy czasu na czytanie całej książki, autor zaleca przeczytanie przynajmniej wprowadzenia i podsumowania, a następnie interesujących nas zagadnień.
Początek książki to rozbudowany na dziesięć stron szczegółowy spis treści.


Pitchford łączy w książce podstawy tradycyjnej medycyny chińskiej z medycyną zachodu. Sporo miejsca poświęca pięciu żywiołom w kuchni, wraz z opisem w jaki sposób i na jakie narządy oddziałują. Przedstawia właściwości pokarmów, wymienia które z nich są rozgrzewające, a które ochładzające oraz kiedy i jak je spożywać.Książka zawiera wskazówki dotyczące stosowania podstawowych produktów spożywczych, metody łagodnego przejścia z diety opartej na produktach zwierzęcych na dietę, w której przeważającą rolę odgrywają pełnoziarniste zboża i warzywa.

Znajdziemy w niej również informacje dotyczące odżywiania dzieci, odchudzania i głodówek leczniczych, zdrowia kobiet, a także proste metody złagodzenia dietą i ziołami różnych objawów chorobowych, np. zapalenia stawów, cukrzycy, raka, stwardnienia rozsianego czy uzależnienia od używek.  
Są także rozdziały na temat odporności, postów i oczyszczania, nadmiaru i niedoborów w organizmie, informacje na temat działania narządów wewnętrznych, opis wszystkich grup produktów żywnościowych, witamin, suplementów itd....

 Książka "Odżywianie dla zdrowia" jest godna polecenia wszystkim, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie, zapoznać się z podstawami zdrowego odżywiania, poznać właściwości lecznicze różnorodnych pokarmów (w tym również mięsa, choć autor poleca dietę złożoną z produktów roślinnych). Przyda się również dietetykom i lekarzom. 


Książka zawiera opisy poszczególnych produktów oraz ponad 300 ciekawych przepisów kulinarnych, w tym ponad 30 na desery. Kilka przepisów już zaznaczyłam do zrobienia.
Produkty w przepisach są zróżnicowane, w większości łatwo dostępne, choć jest kilka wyjątków (np. wodorosty, seitan, bulgur, miso, tempeh). 
Przepisy są rozstrzelone po całej książce, co bardzo utrudnia ich wyszukiwanie. Taki układ wprowadza chaos, w szczególności dla osób, które lubią gotować i z przepisów będą najczęściej korzystać. Według mnie przepisy powinny być zamieszczone w jednym rozdziale. 
Na szczęście na końcu książki jest zamieszczony również indeks wszystkich przepisów kulinarnych. 
Jeśli szukamy np. przepisu z wykorzystaniem kukurydzy, w indeksie przepisów musimy odnaleźć kukurydzę, a przy pod jej nazwą będą wszystkie przepisy z jej użyciem. Oprócz tego jest też indeks wszystkich haseł zawartych w książce.

Przejrzenie tylu stron zajęło mi trochę czasu, pomijałam te zagadnienia, które mnie mniej interesowały bądź nie dotyczyły. Z ciekawością za to przeczytałam całą pozostałą część książki. Na pewno będę do niej wracać.

Książka jest dosyć droga, choć z drugiej strony, jeśli kupimy tę książkę, nie musimy już wydawać pieniędzy na żadne inne książki związane z tematem zdrowego odżywiania. Znajdziemy w niej chyba wszystkie odpowiedzi związane z tą dziedziną i na pewno będziemy korzystać z niej nie raz. Gorąco polecam.

Tytuł oryginału: "Healing with Whole Foods: Asian Traditions and Modern Nutrition"
Autor: Paul Pitchford
Cena: 84,90 zł
Liczba stron: 776
Format: 185 x 255
Oprawa: Miękka
Wydanie: III,
dodruk (2013)Dziękuję Wydawnictwu Galaktyka za przekazaną do zrecenzowania książkę.
http://www.galaktyka.com.pl/product,,319.html

 Z książki wykorzystałam przepis na:
2 komentarze:

  1. Szkoda, że mnie nikt tego do recenzji (albo po prostu pod choinkę) nie wyśle. Oj, przydałaby mi się ta lektura, przydała... A portfel na to: niemożliwe!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak napisałam wyżej, jeśli ma się wydać pieniądze tylko na jedną książkę o zdrowiu, polecam właśnie tę pozycję. To dobrze wydane pieniądze.

      Usuń

** Dziękuję za odwiedziny i każdy Twój komentarz :).

** Jeśli przygotujesz coś z mojego przepisu, zachęcam do zostawienia komentarza. Jeśli masz zdjęcie, chętnie zamieszczę je w galerii na FB i IG (wyślij e-mail lub wiadomość na FB czy IG).