9 grudnia 2014

Warsztaty kulinarne "Kuchnia w parze ze zdrowiem" w Akademii Smaku Bosch

zdj. Bosch Home Polska

Kiedy otrzymałam zaproszenie na warsztaty kulinarne Akademii Smaku Bosch, nie zastanawiałam się długo, bowiem tematem przewodnim była "Kuchnia w parze ze zdrowiem".  

Spotkanie zostało poświęcone zdrowej, pełnowartościowej kuchni, która wychodzi naprzeciw potrzebom naszego organizmu. Odbyło się 5 grudnia w Centrum Domowych Inspiracji w Warszawie. 

Ekspertem spotkania była Pani Ewa Sypnik-Pogorzelska - specjalistka ds. żywienia człowieka i dietetyk z pasją, a także propagatorka zdrowego, mądrego i racjonalnego odżywiania. Szczegółowo omówiła zalety gotowania na parze, podając dane procentowe traconych witamin podczas gotowania warzyw w wodzie, w porównaniu ze smażeniem i gotowaniem na parze. Byliśmy zaskoczeni przedstawionymi informacjami* (na końcu wpisu zamieszczam przykładowe dane, które otrzymałam od Pani dietetyk).
Po tak przedstawionych informacjach, muszę chyba rozejrzeć się za jakimś dobrym parowarem... ;).Przez cały czas trwania warsztatów, radą oraz pomocą służył Pan Tomasz Szymański - Doradca Kulinarny Bonduelle.
Zostaliśmy podzieleni na 4 grupy, z których każde przygotowała coś innego. Były to same zdrowe potrawy: wegetariańskie burgery, sałatka z brokułem, mango, wędzonym kurczakiem i morwą białą, zupa-krem z groszku z orientalną nutą, ciecierzyca na słodko, bagietka z pastą z fasoli i jabłek oraz ciasto czekoladowe z czerwoną fasolą.
Nasz zespół przygotował zupę krem z groszku z trawą cytrynową, anyżem, sałatą i mlekiem kokosowym (przepis niebawem na blogu) oraz koktajl z kukurydzą i pomarańczami. Zupa była hitem - przepyszna, koniecznie do powtórzenia w domu. Smakowały mi również bardzo burgery wegetariańskie. 
Pani dietetyk omówiła przygotowane przez nas potrawy pod kątem zawartości witamin i składników odżywczych. Chętnie rozmawiała z nami również indywidualnie, odpowiadając na nasze pytania.

Na koniec warsztatów otrzymaliśmy po kilka produktów od partnerów warsztatów: firmy Bonduelle, Kupiec i frisco.pl. 
Dziękuję firmie Bosch za zaproszenie na interesujące warsztaty. Spędziłam miło czas, poznałam kilka koleżanek blogerek oraz pogłębiłam wiedzę na temat zalet gotowania na parze. Mam nadzieję, do zobaczenia na kolejnych warsztatach ;). -----------------------------------------------------------


* Przykładowe dane dotyczące zawartości witamin w warzywach podczas gotowania, smażenia i gotowania na parze:


Ziemniaki:
Starty Witaminy C podczas gotowania ziemniaków od zimnej wody - 40%
Straty witaminy C podczas gotowania ziemniaków od gorącej wody - 30%
Straty witaminy C podczas gotowania na parze - 10%

źródło: Rytel E., Lisińska G., Zmiany zawartości witaminy C w bulwach ziemniaka podczas gotowania i przetwarzania na produkty smażone i suszone, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2007, 6 (55), 186-197.

Według badań przeprowadzonych przez prof. Nicolettę Pellegrini z Uniwersytetu w Parmie gotowanie na parze okazało się najkorzystniejsze także, jeśli chodzi o zachowania polifenoli (silnych przeciwutleniaczy) w brokułach i cukinii.


Ile polifenoli pozostaje po obróbce termicznej:

gotowanie w wodzie
smażenie
gotowanie na parze
cukinia
30%
37%
60%
brokuły
27%
40%
62%Inne badania dają podobne wyniki. Prof. Paul Thornally z Warwick Medical School w Wielkiej Brytanii badał warzywa z rodziny kapustnych (brokuły, brukselka, kapusta, kalafior). Część z nich była gotowana 30 min. w wodzie, inne – 20 min. na parze, do 5 min. w woku lub 3 min. w mikrofalówce.

Najgorszą metodą okazało się gotowanie w wodzie. Straty glukozynolatów (związków o działaniu podobnym do antybiotyków) w brokułach wyniosły 77%, w brukselce 58%, w kalafiorze 75% i w kapuście 65%. Natomiast gotowanie na parze nie spowodowało znaczących strat glukozynolatów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

** Dziękuję za odwiedziny i każdy Twój komentarz :).

** Jeśli przygotujesz coś z mojego przepisu, zachęcam do zostawienia komentarza. Jeśli masz zdjęcie, chętnie zamieszczę je w galerii na FB i IG (wyślij e-mail lub wiadomość na FB czy IG).