25 czerwca 2013

"Dieta 5:2 dr. Mosleya" - recenzja książki

Książkę "Dieta 5:2 dr. Mosleya" autorstwa Michaela Mosleya i Mimi Spencer, wygrałam w konkursie
Po jej przejrzeniu, chciałam się z Wami podzielić opinią o niej. 

"Czy można, odżywiając się normalnie przez pięć dni w tygodniu, a niedojadając przez dwa, zeszczupleć i poprawić stan zdrowia?"  

Według autorów odpowiedź brzmi: tak.
"Zrzuć kilogramy i ciesz się zdrowiem oraz długim życiem dzięki sporadycznemu niedojadaniu. Wystarczy przez 5 dni w tygodniu jeść normalnie, a przez 2 nienastępujące po sobie dni ograniczyć spożycie kalorii do 500 kalorii dziennie dla kobiet oraz do 600 w przypadku mężczyzn."

"Michael Mosley, absolwent medycyny, postanowił sprawdzić działanie diety na sobie. Po sześciu tygodniach jej stosowania zrzucił 6 kg i stracił 25% tkanki tłuszczowej, a jego poziom cukru we krwi znacząco się obniżył."

W rozdziale "Osobiste doświadczenia" autorzy przytaczają listy od osób, które stosowały dietę z pozytywnym skutkiem.

Książka zawiera zdjęcia z propozycjami posiłków (szybkich i łatwych do przygotowania), ale niestety tylko 8 stron.

Kolejny rozdział to pytania i odpowiedzi dotyczące sposobu przeprowadzenia diety (w jakie dni najlepiej pościć, jakie zastosować przerwy między posiłkami, jakie jeść warzywa i owoce).

Na końcu książki znajdują się tabele kalorii, dzięki którym można wyliczyć kaloryczność przyrządzanych posiłków oraz kilka
pustych stron na notatki.


Jakie są plusy?
+ Dieta 5:2 jest łatwa do zastosowania w codziennym życiu przez każdego, nawet przez osoby zapracowane. 
+ Nie wymaga znacznych zmian w sposobie naszego odżywiania, a w pozostałe 5 dni można jeść wszystko, na co mamy ochotę (torty, lazanie, zapiekanki).
+ Podobno działa.

A minusy? 
- Po zakończeniu diety, do końca życia, trzeba będzie pamiętać o 1 dniu postnym raz na jakiś czas.
- W książce, jak dla mnie, zbyt dużo uwagi poświęconej jest na opisy naukowego podejścia do poszczenia oraz na osobiste przeżycia autora.
- Książka zawiera bardzo mało propozycji przepisów.   
- Największa wada tej diety: dla mnie 500 kcal przez cały dzień oznacza głodowanie i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie tak się odżywiać chociażby tylko raz w tygodniu. Lubię jeść, lubię w ciągu dnia coś przekąsić. Wolę zastępować niezdrowe produkty ich zdrowszymi zamiennikami, zamiast stosować jakiekolwiek diety. Nie podoba mi się sposób odżywiania przedstawiony w książce "Dieta 5:2", który odbiega od racjonalnego sposobu odżywiania.


Strony: 255
Wydawnictwo: MUZA SA
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Cena: 29,90 zł

3 komentarze:

  1. Też sobie tego nie wyobrażam, "głodować" przez 2 dni w tygodniu te mega meczarnia, a nie od dziś wiadomo, żeby schudnąć trzeba jeść.

    OdpowiedzUsuń
  2. hmm myślę iż taka opcja jest do wykonania przecież w ten dzień postu można jest tylko aby nie przekroczyć tych 500 dla mnie wykonalne i tak mało jem :))

    OdpowiedzUsuń
  3. Dieta 5:2 jest świetna! W dniu postu wcale nie chodzi się głodnym, a za to spala się więcej tłuszczu:)

    OdpowiedzUsuń

** Dziękuję za odwiedziny i każdy Twój komentarz :).

** Jeśli przygotujesz coś z mojego przepisu, zachęcam do zostawienia komentarza. Jeśli masz zdjęcie, chętnie zamieszczę je w galerii na FB i IG (wyślij e-mail lub wiadomość na FB czy IG).