16 lutego 2015

"Detoks cukrowy " B. Alpert i P. Farris - recenzja książki

"Detoks cukrowy " B. Alpert i P. Farris - recenzja książki Bukowy Las
Po tłustym czwartku, być może niektórzy z Was będą chcieli zdecydować się na odstawienie słodyczy na pewien czas... Z pomocą może przyjść książka "Detoks cukrowy. Jak stracić na wadze, dobrze się czuć i młodziej wyglądać", której autorkami są: dietetyczka Brooke Alpert i dermatolożka Patricia Farris.

"Cukier niszczy zdrowie - to zostało dowiedzione naukowo. Poza tym znacząco nas postarza: jest odpowiedzialny za suchą skórę, zmarszczki i koszmar młodzieńczych lat - wypryski.
Autorki stworzyły rewolucyjny program eliminujący cukier z diety i przywracający skórze zdrowy, młodzieńczy wygląd. Opracowały program detoksu, który powstrzyma apetyt na cukier i ułatwi wykluczenie pokarmów odpowiedzialnych za tycie, zmęczenie oraz przedwczesne starzenie się. 
Szkodliwy dla zdrowia cukier autorki zastępują składnikami dodającymi energii, pomagającymi zrzucić zbędne kilogramy i odzyskać młody wygląd. To kompleksowe podejście do odżywiania i pielęgnacji skóry sprawi, że poczujesz się i będziesz wyglądać olśniewająco."

"Odstaw cukier i oczyść organizm w 3 dni. Zerwij z uzależnieniem od cukru dzięki sprawdzonemu programowi detoksu" - brzmi zachęcający napis na okładce książki. Tylko czy tak łatwo to wykonać i czy rzeczywiście 3 dni wystarczą?
Na pewno nie będzie to łatwe i na początek potrzeba będzie wiele samozaparcia, aby wytrzymać bez smaku słodkiego i cukru przez 3 dni, a później przez kolejny miesiąc stopniowo dodawać kolejne dozwolone produkty. Jest to tym bardziej trudne, że cukier jest dodawany do naprawdę wielu produktów.
 
A co dokładnie znajdziemy w książce?
  • Trzydniowy plan odstawienia cukru i oczyszczenia organizmu
  • Miesięczny plan posiłków
  • Lista zakupów oraz 50 przepisów
  • Strategia zwalczania niezdrowych zachcianek oraz jadania poza domem
  • Lista najlepszych produktów i potraw sprzyjających młodzieńczej, pełnej blasku cerze
  • Propozycja najlepszych naturalnych produktów służących zdrowiu skóry

Spis treści:

Trzydniowy plan odstawienia cukru zawiera listę produktów do kupienia wraz z trzydniowym jadłospisem.

Plan posiłków na 31 dni - w wielkim skrócie to głównie nabiał i warzywa. Prawie codziennie jajka na śniadanie, czasem zamiennie z jogurtem czy płatkami, strączki, a w mniejszej ilości owoce, makaron razowy, orzechy, i tłuszcze. Codziennie obowiązkowo jakieś mięso (weganie mogą zamieniać mięso i jajka na tofu). 


Dla ułatwienia, autorki zawarły 50 przepisów na niektóre dania zawarte w miesięcznym jadłospisie.  

Zachęcają do małych zmian w codziennym życiu (np. wybierz schody zamiast windy, rób przerwy w pracy na rozprostowanie kości, wysiadaj z autobusu przystanek wcześniej...). Podpowiadają też jak jeść poz domem, co wybierać w poszczególnych restauracjach.

Na kilku stronach książki znajdziemy, nieprzydatne według mnie, aprobowane przez autorki produkty spożywcze (ok. 95% wymienionych produktów nie występuje w naszych sklepach).

Osobny rozdział poświęcony jest detoksowi dla skóry. Sugerowane na końcu książki produkty do pielęgnacji skóry - wprawdzie kilka marek można spotkać w polskich aptekach, ale spora ich część to nazwy produktów nie dostępne u nas (choć główny wymieniony składnik może sugerować jakiego składnika szukać w odpowiednikach kremów dostępnych w polskich sklepach czy aptekach).

Jeśli chcecie pożegnać się ze słodkim smakiem, lubicie mieć konkretny plan posiłków na miesiąc (bez względu na składniki, które w nim występują), macie silną wolę - ta książka jest dla Was.
Jeśli nie jesteście zwolennikami diet i nie lubicie, gdy ktoś Wam narzuca co i kiedy trzeba jeść (np. jajka i mięso codziennie), a także nie przepadacie za mięsem, rybami i nabiałem oraz ich zamiennikiem tofu, to będzie bardzo trudno spełnić wymagania przedstawione w książce.

Oprawa: Broszurowa ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Bukowy Las
Format książki: 135 x 205 mm
Liczba stron: 304
Cena: 36,90 zł 

Dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las za przekazanie książki do recenzji :).


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

** Dziękuję za odwiedziny i każdy Twój komentarz :).

** Jeśli przygotujesz coś z mojego przepisu, zachęcam do zostawienia komentarza. Jeśli masz zdjęcie, chętnie zamieszczę je w galerii na FB i IG (wyślij e-mail lub wiadomość na FB czy IG).