4 września 2012

Dzbanek filtrujący Aqaphor Prestige - test
Z problemem twardej, zażelazionej i chlorowanej wody zmagamy się z na co dzień. Z pomocą mogą przyjść nam np. filtry dzbankowe.

W asortymencie firmy www.aquaphor.pl znajdziemy różnego rodzaju filtry do oczyszczania wody. Filtry te wyróżnia, na tle konkurencyjnych filtrów, między innymi skuteczniejsze usuwanie: - typowych zanieczyszczeń występujących w wodzie (piasek, glina, rdza) - zanieczyszczeń organicznych (fenole, pestycydy, chlorki), - nieprzyjemnego smaku i zapachu - metali ciężkich, kamienia, - mikroskopijnej fauny, bakterii i wirusów.


Do testów otrzymałam:
 

Dzbanek filtrujący Aqaphor Prestige
Wymiary: 253x117x255 mm
Pojemność dzbanka / lejka: 2,8 l. / 1,4 l.
Pokrywa: ruchome żeberka, licznik
Szybkość filtracji: 3-10 min/lejek
Cena: od 43 zł

Wymienny wkład filtrujący Aqaphor B100-5, który usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia występujące w wodzie wodociągowej. Zalecany przy średnio-twardej wodzie (2-4mg/l)
Usuwane zanieczyszczenia:
Chlor: 100%
Produkty ropopochodne: 95%
Metale ciężkie: 99%

Wydajność: 300 l
Cena:
od 12,50 zł


Jest to jedyny tego typu filtr w Polsce, który pozwala na przefiltrowanie nawet 300 l. wody, co w praktyce oznacza korzystanie z jednego wkładu nawet nawet 3 miesiące (przez 1 osobę).Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia strzałki przy miesiącu, gdy włożony jest filtr. Nie musimy się martwic gdy zapomnimy kiedy go wymienić. Wystarczy zajrzeć wtedy do dzbanka i sprawdzić ustawienia. Dodatkowo są odpowiednio 3 ikonki pokazujące kiedy filtr powinna wymienić rodzina, a kiedy osoba samotna.

Na stronie firmy możemy sprawdzić po ilu dniach mamy zmienić filtr biorąc pod uwagę liczbę korzystających z niego osób (dla 3-osobowej rodziny to ok. 43 dni).
Genialnym rozwiązaniem dla mnie jest automatyczny licznik (wskaźnik zużycia wkładu) wbudowany do daszka dzbanka. Jest to najbardziej miarodajny wyznacznik, ponieważ zużycie wody jest indywidualne w każdym domu. Wyznacza on ilość przefiltrowanej wody oraz wskazuje ile czasu zostało do kolejnej wymiany wkładu. Licznik reaguje podczas otwierania/ zamykania otworu suwaka do wlewania wody.
Bardzo wygodne rozwiązanie to uzupełnianie wody bez konieczności otwierania pokrywki - wystarczy przesunąć suwak i ustawić filtr pod strumieniem wody.
Na dzbanku jest podziałka, dzięki której możemy sprawdzić ile mamy aktualnie wody (max. 1,5l.)

 
Dla porównania, zaparzyłam taką samą herbatę przegotowaną wodą: z lewej z kranu, z prawej przefiltrowaną przez filtr Aqaphor.
Rożnicę widać od razu, w smaku oczywiście też duża różnica. Herbata z wody kranowej jest mętna, widać osad oraz czuć mocno chlor, natomiast w przypadku herbaty z wody przefiltrowanej nie czuć chloru w ogóle a herbata jest klarowna. 

Opinia: 
Podczas testowania zauważyłam sporo plusów, jak i kilka minusów filtra:

 PLUSY
+
Uzupełnianie wody bez konieczności otwierania pokrywki
+
Automatyczny licznik zmienia się wraz z ilością wlewanej wody
+ W dzbanku dodatkowo podziałka, ustawiając filtr, wiemy kiedy go wyjąć
+ Długotrwały czas filtrowania (do 3 miesięcy)

+ Przefiltrowanie nawet 300 l. wody na jednym wkładzie
+ Tańszy koszt eksploatacji miesięcznej od innych filtrów czy wody butelkowanej 
+ Woda po przefiltrowaniu nadaje się do bezpośredniego spożycia
+ Potrawy z użyciem przefiltrowanej wody mają lepszy smak, nie czuć chloru i lepiej smakują
+ Kształt pozwalający zmieścić go na drzwiach lodówki
+ Dzióbek dzbanka wyposażony w daszek zapobiegający dostawaniu się kurzu do wody
+ Przy systematycznej wymianie wkładu nie będzie osadzał się kamień w czajniku

MINUSY
- Dla 3-osobowej rodziny dzbanek jest za mały, trzeba często dolewać wodę (na szczęście Aquaphor ma w ofercie inny dzbanek 3,8 l.)
 - Jak dla mnie trochę za szeroki dzióbek (trzeba uważać aby nie przechylać za mocno dzbanka, bo wtedy zbyt szeroki strumień utrudnia np. dolanie wody do butelki dla dziecka) 
- Według mnie dzbanek powinien być bardziej dopasowany w przedniej części. Jeśli dzbanek jest w pozycji poziomej (chcemy ją wylać końcówkę wody), pokrywka połączona z lejkiem z przodu dzbanka lekko wysuwa się.  
  

Dzbanek  jest zgrabny, poręczny i prosty w użyciu. Ruchoma pokrywka chroni wodę przed kurzem, a automatyczny wskaźnik zużycia informuje, kiedy należy wymienić wkład. Wszystkie elementy filtra wykonane są z wysokiej jakości plastiku.
Filtr dobrze spełnia swoją rolę: woda po przefiltrowaniu nadaje się do bezpośredniego spożycia, ma wyraźnie lepszy smak, nie czuć chloru, jak w wodzie bezpośrednio z kranu. Dzięki przefiltrowanej wodzie lepiej smakuje herbata czy kawa.

Dzbanek otrzymałam do przetestowania za pośrednictwem portalu Uroda i zdrowie.
1 komentarz:

  1. dzbanki a przede wszystkim filtry firmy aqaphor są na prawdę godne polecenia, sama używam Ideal' a i jestem bardzo zadowolona

    OdpowiedzUsuń

** Dziękuję za odwiedziny i każdy Twój komentarz :).

** Jeśli przygotujesz coś z mojego przepisu, zachęcam do zostawienia komentarza. Jeśli masz zdjęcie, chętnie zamieszczę je w galerii na FB i IG (wyślij e-mail lub wiadomość na FB czy IG).